Jak namíchat dvousložkové epoxidové pryskyřice?
Nevíte, jak namíchat pryskyřici? Vážení i míchání pryskyřice je snadné, i když je potřeba dodržovat jisté zásady. Jak se pracuje s pryskyřicí?
Dvousložková epoxidová pryskyřice, jak napovídá její název, má dvě složky a to pryskyřici, tedy složku “A” a tvrdidlo, tedy složku “B”.
Kde zjistím poměr míchání pryskyřice?
U každé pryskyřice se dozvíte poměr míchání obou složek velmi snadno, a to hned ze tří míst:
- z popisku na webu;
- z označení na samotné pryskyřici;
- z přiloženého technického listu.
Vždy tak bude snadno pochopitelné a dohledatelné, jaký poměr míchání musíte dodržet. Tento poměr míchání je vždy hmotnostní, nikoliv objemový. Budeme tedy vždy vážit gramy, ne odměřovat mililitry.
Co znamená například poměr 100 : 60?
Je to velmi jednoduché - v tomto poměru navážíte 100 gramů pryskyřice (složky A) a 60 gramů tvrdidla (složky B) a budete tak celkem mít 160 gramů namíchané pryskyřice pro výrobu svých odlitků. Potřebujete pryskyřice méně nebo více? Výpočty jsme udělali za vás a naleznete je v přehledné tabulce zde, nebo použijte vytištěnou tabulku, kterou dodáváme na zadní straně technického listu přibaleného ke každé pryskyřici.
Jak zjistím, kolik pryskyřice potřebuji do mojí formy?
Pro výpočet spotřeby pryskyřice jsme Vám připravili tuto kalkulačku spotřeby pryskyřice.
Co potřebuji k míchání?
Na samotné míchání pryskyřice budete potřebovat plastové, silikonové nebo papírové kelímky, špachtle a digitální váhu.
Příprava váhy
Jako první krok si připravte váhu. Váha musí být digitální a vážit s přesností na gram, protože přesné vážení je základem úspěchu práce s pryskyřicí. Abyste váhu ochránili před nevratným znečištěním, doporučujeme jí vložit do plastového sáčku, který v případě znečištění snadno vyhodíte. Dávejte si také pozor na to, aby měla váha v pořádku baterie. Ty totiž vždy dojdou zrovna ve chvíli, kdy se vám to nejméně hodí a trefit pak přesný poměr je bez váhy téměř nemožné.
Postup míchání pryskyřice
• Na připravenou váhu položte míchací kelímek a váhu vynulujte.
• Navažte potřebné množství složky A a B a začněte míchat.
• Pryskyřici vždy mícháme pomalu a důkladně, stíráme strany, otíráme špachtli a mícháme ode dna. Střídáme směr míchání ve směru a proti směru hodinových ručiček tak, abychom zajistili kompletní promíchání obou složek. V míchacím kelímku mícháme obě složky cca 3 minuty.
• Namíchanou hmotu následně přelijeme do nového kelímku a znovu řádně promícháme. Proč mícháme znovu? Téměř vždy se totiž najde na stěnách nebo na dně kelímku místo, které není řádně promíchané a při odlévání pryskyřice místo se špatně promíchanou pryskyřicí nikdy nevytvrdne.
Na co si dát při míchání pozor?
• Nádoby na míchání musí být vždy suché a čisté, na to nezapomínejte. V žádném případě nedopusťte, aby při míchání byla v kelímku přítomná voda.
• Míchejte pomalu plynulými pohyby a špachtli příliš nezvedejte, abyste nevmíchávali bublinky.
Jaké je minimální množství míchané pryskyřice?
Míchejte alespoň 50 gramů hmoty. Pokud totiž mícháme například jen 10 gramů pryskyřice a 3 gramy tvrdidla, můžeme navážit o pár desetin gramu méně a v takto malém množství hmoty se jedná o vysoké procento nepřesnosti. Zatímco taková drobná nepřesnost je u malého množství kritická, u množství hmoty okolo 50 gramů se jedná o zanedbatelnou odchylku, která nemá na správnost vytvrzení vliv.
Kdy můžu obarvit pryskyřici?
Barviva nebo pigmenty přidávejte vždy až po důkladném smíchání obou složek. Do pryskyřice je nikdy nepřidáváme před smícháním obou složek, a to samé platí i pro glitry a jiné dekorace.
Jak rychle musím zpracovat pryskyřici?
Pryskyřici nikdy nenechte v kelímku stát příliš dlouho, po smíchání v ní započne chemická reakce, díky které pryskyřice začne tuhnout. Pokud je pryskyřice ve sloupci, do kterého je určená, probíhá reakce kontrolovaně. Pokud je v kelímku ve vyšším sloupci, než do kterého je určená, tato reakce se zrychlí a může dojít k prudkému vytvrzení pryskyřice viz článek o exotermické reakci.
Kdy můžu pryskyřici nalévat do formy?
Pryskyřici nalévejte do forem ihned po jejím namíchání a obarvení. Roli hraje nejen to, že je v kelímku zpravidla ve vyšším sloupci, než do kterého je určená, ale také doba zpracování, která je specifická pro každou pryskyřici. Pokud tedy chcete dokonalý výsledek bez nehod, pryskyřici ihned nalijte do formy.
Co když namíchám víc pryskyřice?
Ke každému odlévání doporučujeme, abyste měli po ruce nejen formu, se kterou tvoříte, ale také další menší formu na zbylou pryskyřici. Pokud si totiž namícháte o trochu víc pryskyřice bylo by škoda, aby zbytek vytvrdl v kelímku. Místo toto můžete ze zbytku vyrobit spoustu krásných věcí. Vyberte si silikonovou formu třeba rovnou z naší nabídky.
Video návod na míchání pryskyřice