Jak vyrobit podtácek z křišťálové pryskyřice

Podtácky z pryskyřice vám určitě nemusíme dlouze představovat, jedná se totiž bez debat o jedny z nejoblíbenějších výrobků z pryskyřice. Barevné nebo průhledné, s květinami nebo jinými dekoracemi, se zlatými okraji nebo bez – vyberte jakýkoliv design a zaručujeme, že se stanou ozdobou každého stolu.

Co budete potřebovat pro výrobu

Silikonovou formu na podtácek
Pryskyřici
Barvu nebo metalický prášek do pryskyřice
Dekorační materiál
Spotřební materiál
Váhu

Postup výroby

  1. Na rovný, zakrytý povrch si připravte formu a pomocí lepící pásky ji zbavte případného prachu a nečistot. Povrch vyrovnejte ideálně s pomocí vodováhy. Pokud nebude povrch naprosto rovný, bude pryskyřice stékat k jedné straně.

  2. Namíchejte si potřebné množství pryskyřice a tvrdidla. Záleží na velikosti formy, ale pro běžný podtácek je většinou potřeba cca 90 gramů namíchané pryskyřice. Na podtácky nejčastěji používáme pryskyřici Fluid, iCrystal nebo pryskyřici Start.

  3. Pryskyřici vždy mícháme podle mísícího poměru uvedeného na jejím balení a obě složky odvažujeme na digitální váze s přesností na gram. Nezapomeňte si během práce s pryskyřicí chránit kůži, oči a dýchací cesty před kontaktem s pryskyřicí nebo jejími výpary. Obě složky důkladně míchejte ode dna a stírejte je ze stran kelímku (cca 3-4 minuty), pak přelijte namíchanou pryskyřici do nového kelímku a míchání zopakujte. Eliminujete tak špatně rozmíchaná místa, která by nemusela správně vytvrdnout.

  4. Pryskyřici si rozdělte do několika kelímků podle vašich potřeb a obarvěte jí, nebo přidejte dekorace. Se zpracováním neotálejte - pryskyřice je v kelímku ve vyšším sloupci, než je doporučená maximální výška odlévání, a proto pryskyřice pracuje rychleji a mohla by v kelímku rychle vytvrdnout. Barvy použijte pouze několik kapek, sypké barvy zhruba v množství jako dvě hráškové kuličky. Barvy přidávejte a míchejte postupně, dokud nedosáhnete požadovaného odstínu.

    Velké množství barvy by mohlo negativně ovlivnit vlastnosti pryskyřice, maximální doporučené množství barvy ve smíchané pryskyřici jsou cca 2 %.

  5. Namíchanou a obarvenou pryskyřici nalijte do formy. Možností pro aplikaci je mnoho a záleží na vaší fantazii. Můžete například nechat část pryskyřice neobarvenou a část obarvit a zamíchat do ní třpytky. Do formy pak nalijete obarvenou i neobarvenou pryskyřici z obou stran formy. Barvy se úplně neprolnou a vytvoří zajímavý efekt. Do průhledné části můžete umístit dekorace nebo sušené květiny.

  6. Po odlití do formy odstraňte povrchové bublinky pomocí zapalovače. Oheň nikdy nedržte nad pryskyřicí příliš dlouho, pouze s ním nad bublinkami přejeďte. Pokud byste oheň drželi příliš dlouho na povrchu formy, pryskyřice by se mohla připéct k formě a tím byste formu i výrobek poškodili.

    Bublinky vespod formy odstraňte například pomocí párátka. Dejte pozor také v rozích forem, kde se mohou bublinky držet.

  7. Výrobek zakryjte tak, aby do něj nepadal prach a nechte jej vytvrdnout. Formu můžete přikrýt například plastovou krabičkou, nebo okolo formy rozmístěte kelímky, na které položte karton.

💡 Návod zdarma

Jak začít s tvorbou z epoxidové pryskyřice? Stáhněte si náš návod!

Stáhnout

 

VIDEO: Návod na podtácek z pryskyřice

VIDEO: Návod na podtácek z pryskyřice

Nevíte si rady, nebo chcete o práci s pryskyřicí zjistit více?

Navštivte nás v naší sekci Rady a tipy, kde se dočtete vše potřebné pro práci s pryskyřicí!

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.