Šperky z křišťálové pryskyřice vám nemusíme dlouze představovat. Jsou tak populární, že jste jich určitě už mnoho viděli a dost možná jsou šperky z pryskyřice právě tím, co vás k tomuto materiálu přivedlo. Neváhejte a vytvořte si vlastní šperky, prstýnky a náramky z pryskyřice. Na výrobě není nic složitého!
Co budete potřebovat pro výrobu pryskyřicových šperků
Silikonovou formu na šperky
Pryskyřici
Barvu nebo metalický prášek do pryskyřice
Dekorační materiál
Spotřební materiál
Váhu
Postup výroby
-
Na rovný, zakrytý povrch si připravte formu a pomocí lepící pásky ji zbavte případného prachu a nečistot. Povrch vyrovnejte ideálně s pomocí vodováhy. Pokud nebude povrch naprosto rovný, bude pryskyřice stékat k jedné straně.
-
Namíchejte si potřebné množství pryskyřice a tvrdidla. Záleží na velikosti formy, ale pro běžnou formu na šperky nebo náramek je většinou potřeba cca 30-50 gramů namíchané pryskyřice. Na šperky nejčastěji používáme pryskyřice Fluid, Start, iCrystal nebo pryskyřici Glass.
Obecně se doporučuje míchat nejméně 50 gramů hmoty najednou. -
Pryskyřici vždy mícháme podle mísícího poměru uvedeného na jejím balení a obě složky odvažujeme na digitální váze s přesností na gram. Nezapomeňte si během práce s pryskyřicí chránit kůži, oči a dýchací cesty před kontaktem s pryskyřicí nebo jejími výpary. Obě složky důkladně míchejte ode dna a stírejte je ze stran kelímku (cca 3-4 minuty), pak přelijte namíchanou pryskyřici do nového kelímku a míchání zopakujte. Eliminujete tak špatně rozmíchaná místa, která by nemusela správně vytvrdnout.
-
Pryskyřici si rozdělte do několika kelímků podle vašich potřeb a obarvěte jí, nebo přidejte třpytky. Se zpracováním neotálejte - pryskyřice je v kelímku ve vyšším sloupci, než je doporučená maximální výška odlévání, a proto pryskyřice pracuje rychleji a mohla by v kelímku rychle vytvrdnout.
Barvy použijte pouze několik kapek, sypké barvy zhruba v množství jako dvě hráškové kuličky. Barvy přidávejte a míchejte postupně, dokud nedosáhnete požadovaného odstínu. Velké množství barvy by mohlo negativně ovlivnit vlastnosti pryskyřice, maximální doporučené množství barvy ve smíchané pryskyřici jsou cca 2 %. Barvy a dekorace přidáváme vždy až do namíchané pryskyřice. -
Namíchanou a obarvenou pryskyřici nalijte do formy. Možností pro aplikaci je mnoho a záleží na vaší fantazii. Do průhledných částí výrobků můžete umístit dekorace nebo sušené květiny.
-
Po odlití do formy odstraňte povrchové bublinky pomocí zapalovače. Oheň nikdy nedržte nad pryskyřicí příliš dlouho, pouze s ním nad bublinkami přejeďte. Pokud byste oheň drželi příliš dlouho na povrchu formy, pryskyřice by se mohla připéct k formě a tím byste formu i výrobek poškodili. Povrchové bublinky také můžete odstranit pomocí alkoholového spreje u kterého nehrozí, že pryskyřici připečete k formě.
Bublinky vespod formy odstraňte například pomocí párátka. Dejte pozor také v krajích forem, kde se mohou bublinky držet. -
Výrobek zakryjte tak, aby do něj nepadal prach a nechte jej vytvrdnout. Formu můžete přikrýt například plastovou krabičkou, nebo okolo formy rozmístěte kelímky, na které položte karton.
-
Šperky dokončete pomocí ruční nebo elektrické vrtačky a bižuterních komponentů. Ostré okraje můžete začistit škrabákem.
VIDEO: Výroba šperků z pryskyřice