Jak vyrobit stůl z epoxidové pryskyřice

Stoly z epoxidové pryskyřice jsou velmi oblíbeným designovým doplňkem do interiérů. Díky spojení dřeva a pryskyřice vzniká velmi efektní kombinace, která se v mžiku stane dominantou každého prostoru. Výroba stolu z pryskyřice však není záležitostí pro úplné začátečníky. Pokud s pryskyřicí teprve začínáte, důrazně doporučujeme si práci s tímto materiálem vyzkoušet na vícero menších výrobcích, které vás připraví na to, co od něj můžete čekat.

Stoly z pryskyřice je možné vytvořit v nespočtu různých designů. Kombinujte různé dřeviny a barvy, vyrobte life edge table (nesrovnaný okraje stolu s přiznaným tvarem dřeva), river table (stůl s řekou z epoxidu) nebo jen pryskyřicí vyplňte praskliny v dřevěném koláči.

Do pryskyřicových stolů můžete také zalít různé předměty a vytvořit unikátní pokerový stůl, stůl pro švadleny nebo nevídaný stůl na recepci. S našimi pryskyřicemi zkrátka vytvoříte prvotřídní stoly, které budou lákat pohledy okolí. A jak si vyrobit pryskyřicový stůl?

Co budete potřebovat pro výrobu

Pryskyřici
Barvu nebo metalický prášek do pryskyřice
Dekorační materiál
Spotřební materiál
Váhu
Materiál pro výrobu formy
Další nástroje

Postup výroby

  1. Výběr a příprava dřeva

    Dřevo pro výrobu stolu s pryskyřicí musí být vyzrálé a co nejvíce vyschlé. Běžně se doporučuje nejvyšší vlhkost mezi 10-12 %. Pokud bude dřevo vlhké, bude dále pracovat a riskujete nejen vyvření pryskyřice, ale také poškození a prasknutí celého výrobku. S kontrolou vlhkosti vám pomůže měřič vlhkosti dřeva.

    Vybrané suché fošny srovnejte do roviny protahem nebo frézou a obruste třísky a nerovnosti, zbavte dřevo měkkých nebo houbou příliš zničených míst. V ideálním případě odstraňte kůru. Pokud chcete kůru zachovat, připevněte jí pomocí hřebíčků s malými hlavičkami, aby byly co nejméně viditelné.

  2. Penetrace dřeva

    Připravené fošny natřete penetrací, abyste zabránili přílišnému nasákání pryskyřice do dřeva a také k zabránění pronikání vzduchových bublinek ze dřeva do pryskyřice. Každé dřevo je unikátní a záleží také na jeho stavu. Díky různé nasákavosti materiálu je možné, že budete muset penetraci nanášet ve více vrstvách, abyste povrch perfektně uzavřeli.

  3. Výroba formy

    Formu můžete vyrobit z mnoha různých materiálů. Z plastu (polyethylen, polykarbonát, polypropylen atp.), kovu, dřeva, lamina, mdf desek či plexiskla.

    Nejlepší materiál na výrobu formy je polypropylen, ke kterému pryskyřice nepřilne a nemusíte díky jeho vlastnostem použít separátor nebo separační pásku. Forma z polypropylenu je ale drahá záležitost, nejedná se o levný materiál. Proto se často vyrábí víceméně jednorázové formy z jiných materiálů a používají se separační materiály.

    Jako formu sice můžete použít prakticky jakýkoliv materiál, je ale důležité, aby byla forma alespoň trochu pohyblivá a umožnila vyjmutí výrobku, a také je nutné použít separátor. Bez separátoru se epoxidová pryskyřice k formě přilepí a odlitek nepůjde vyjmout.

    V případě formy z kovu použijte tekutý separátor a v případě formy ze dřeva polypropylenovou pásku (PP).

    U vlastnoručně vyrobených forem je naprosto důležité, aby byly dobře vysilikonované, utěsněné lepidlem z tavné pistole, případně vytmelené akrylovým tmelem a neměly sebemenší dírku. Jejich utěsnění nesmí být vyhotovené z materiálů náchylných na rozleptání či prosáknutí. Po odlití se může vše zdát prvních pár hodin v pořádku, pak se ale může ukázat, že je přeci jen těsnění v některém místě nedokonalé a všechna pryskyřice tak může vytéct. Je tedy lepší utěsnění vždy předimenzovat, než přijít o mnoho kilogramů pryskyřice a mít zničenou pracovní místnost.

    Pokud se rozhodnete pro výrobu formy ze dřeva, nezapomeňte její povrch nejdříve zbrousit, aby k ní dokonale přilnula separační páska.

  1. Příprava dřeva do formy

    Umístěte připravené fošny do formy. Dřevo je nutné zatížit, aby nevyplavalo. Nezapomeňte, že zátěž se může díky pryskyřici přilepit ke dřevu, proto jí separujete, nebo zvolte vyšší fošny tak, abyste měli prostor na broušení a zároveň zůstalo dřevo na povrchu nezalité pryskyřicí. Dřevo se často zatěžuje opravdu těžkými předměty, jako jsou kýbly s kamenivem, těžkými činkami apod.

  2. Míchání pryskyřice

    Namíchejte si potřebné množství pryskyřice a tvrdidla na vybranou velikost formy. Na stoly používáme pryskyřici 5-five, EPOXYTABLE 10, nebo pryskyřici Start 2.0, které jsou vhodné do vyššího sloupce odlévání. Pozor také na maximální objem odlévání pryskyřic, aby pryskyřice nevyvřela.

💡 Návod zdarma

Jak začít s tvorbou z epoxidové pryskyřice? Stáhněte si náš návod!

Stáhnout

Tip od Resin Studia

Nezapomeňte, že se pryskyřice při vytvrzování smršťuje a další část výšky stolu vám sebere broušení. Proto vždy výšku stolu naddimenzujte. Smrštění pryskyřice většinou počítáme 1 mm na každý 1 cm odlévaného sloupce.

Pryskyřici vždy mícháme podle mísícího poměru uvedeného na jejím balení a obě složky odvažujeme na digitální váze s přesností na gram. Nezapomeňte si během práce s pryskyřicí chránit kůži, oči a dýchací cesty před kontaktem s pryskyřicí nebo jejími výpary. Obě složky důkladně míchejte ode dna a stírejte je ze stran míchací nádoby (cca 3-4 minuty), pak přelijte namíchanou pryskyřici do nové nádoby a míchání zopakujte. Eliminujete tak špatně rozmíchaná místa, která by nemusela správně vytvrdnout.

Se zpracováním pryskyřice neotálejte - pryskyřice je v nádobě ve vyšším sloupci, než je doporučená maximální výška odlévání, a proto pryskyřice pracuje rychleji a mohla by v nádobě rychle vyvřít.

  1. Barvení pryskyřice

    Pokud budete pryskyřici barvit, barvy přidávejte a míchejte postupně, dokud nedosáhnete požadovaného odstínu. Pozor na množství barvy, protože velké množství barvy by mohlo negativně ovlivnit vlastnosti pryskyřice, maximální doporučené množství barvy ve smíchané pryskyřici jsou cca 2 %.

  2. Nalévání pryskyřice

    Namíchanou a obarvenou pryskyřici pomaluje nalijte do formy. Možností pro design stolu je mnoho a záleží na vaší fantazii. Můžete například odlít první barevnou vrstvu, umístit dekorace a pak pokračovat průhlednou vrstvou. Další vrstvu nalévejte buď ve fázi gelace, kdy má první vrstva konzistenci hustšího medu, nebo po jejím úplném vytvrzení. Záleží, jakých efektů chcete dosáhnout a zda bude nebo nebude vadit viditelný předěl ve vrstvách. Na každou vrstvu namíchejte pryskyřici zvlášť.

    Po odlití do formy odstraňte povrchové bublinky pomocí horkovzdušné pistole. Pistoli nikdy nedržte nad pryskyřicí příliš dlouho, pouze s ní nad bublinkami přejeďte. Pokud byste zdroj tepla drželi příliš dlouho na povrchu, pryskyřice by se mohla poškodit. Bublinky vespod formy odstraňte například pomocí špachtle nebo špejle.

    Výrobek zakryjte tak, aby do něj nepadal prach a nechte jej vytvrdnout.

  1. Odformování stolu

    Stůl odformujte až za několik dní ve chvíli, kdy bude pryskyřice dokonale vytvrzená. K broušení můžete přistoupit, až se dokončí všechny procesy zrání pryskyřice, což trvá cca 2-3 týdny.

  2. Broušení a leštění

    Zbroušení stolu je vzhledem k velké ploše i váze výrobku snadnější za použití různých strojů. Pro srovnání desky a odebrání nerovností je ideální vyřešit v profesionální dílně s egalizační bruskou nebo protahem. V případě, že zvolíte protah je ideální žiletkový protah oproti nožovému (nožový může vysekat kousky epoxidu a může udělat mikrotrhliny v materiálu.

    Pokud chcete broušení vyřešit po vlastní ose a nevlastníte výše uvedené stroje, zvolte horní frézku s vodící lištou, případně jiné nástroje dle vlastních možností.

    Po zbroušení plochu očistěte a opravte různé kazy, které uvidíte. Malé kazy můžete opravit rychlejším epoxidem, jako je například Fluid, větší plochy opravte stejným epoxidem, který jste použili pro výrobu desky stolu.

    K finálnímu broušení budete potřebovat brusné papíry až do zrnitosti 3000, tzn. všechny hrubosti od hrubých papírů až po nejjemnější brusný papír o zrnitosti 3000. To však neplatí pro část se dřevem. Dřevo bruste maximálně do zrnitosti 180, při jemnějším zbroušení bude sice hladké, ale nenasákne olej ani vosk při finální úpravě. Pokud potřebujete brousit celou plochu desky stolu najednou, zpětně zbruste dřevo vybroušené do 3000 zrnitostí do 180.

    Pokud plánujete celý stůl ošetřit lakem, který jako jediný dokáže chránit jak dřevo, tak epoxid, stačí celý výrobek zbrousit do zrnitosti 600. Celý povrch poté očistěte od prachu a odmastěte odmašťovadlem a poté lakujte.

    Každou zrnitostí brousíme jemně bez vyvíjení tlaku na materiál, a to krouživými pohyby až do zrnitosti 3000 brusného papíru. Nikdy nepřeskakujte jednotlivé zrnitosti! Odlitek po obroušení finálně doleštíme utěrkou z mikrovlákna a leštící nano pastou. Pokud však chcete docílit matného povrchu, není potřeba brousit až do zrnitosti 3000.

    V průběhu broušení ať už ručního nebo strojového často otírejte plochu odlitku i brusného papíru pomocí utěrky z mikrovlákna. 

  1. Finální úprava

    Pro finální úpravu zvolte olej, lak nebo vosk dle svého uvážení. Ideálně sáhněte po takovém, který je vhodný pro kontakt s jídlem.

Pak už stačí desku stolu vybavit vhodným podnožím a váš vlastní stůl s epoxidovou pryskyřicí je na světě.

Nevíte si rady, nebo chcete o práci s pryskyřicí zjistit více?

Navštivte nás v naší sekci Rady, tipy, návody, kde se dočtete vše potřebné pro práci s pryskyřicí!

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.