Jak na terrazzo efekt? Hravě!

Uchvátily vás nejnovější trendy při výrobě bytových dekorací a chcete si je také vyzkoušet? Tak to jste tu správně! Mrkneme se na jednoduché postupy, jak na tyto efekty vyzrát. V tomto článku se podíváme na terrazzo efekt neboli na mozaiku.

Jak na terrazzo efekt? Hravě!

Jestli vás terrazzo uchvátilo stejně jako nás, pojďte si ho vyzkoušet. Není na něm nic složitého a za pár hodin máte originální dekorace hotové. Čeká nás výroba barevných chipsů, odlévání i broušení. S naším tajným tipem ale bude broušení hračka! Připraveni?

Fáze 1 - příprava chipsů

Tuto “patlací a lámací” fázi máme moc rádi. Je krásně uklidňující, a navíc není potřeba žádný speciální um. Prostě se na ní vyřádíte.

Připravte si pracovní plochu a vše, co budete při výrobě potřebovat. Co je potřeba mít připravené už víme z našeho článku “Jak pracovat s minerální pryskyřicí NatuResin ?”.

Namíchejte si potřebné množství minerální pryskyřice, obarvěte jí a v tenké vrstvě jí rozprostřete na pečící papír, nebo jinou nepřilnavou plochu. Pomoct si můžete špachtlí nebo obyčejnou kuchyňskou stěrkou. Hmotu nechte zatvrdnout a pusťte se do lámání. Prostě jí odlepte od pečícího papíru a rozmačkejte rukama. Takhle jednoduše máte připravené chipsy pro terrazzo! Skvělé, že?

Tip: Pokud chcete mít po broušení viditelné jen větší chipsy a ne i barevný prášek, který při drcení nevyhnutelně vznikne, stačí chipsy prosít kuchyňským sítkem. Prášek propadne a zůstanou jen samotné chipsy.

Fáze 2 - mícháme chipsy do hmoty a odléváme

Z našeho článku “Jak pracovat s minerální pryskyřicí NatuResin ?” už víte, jak by měla vypadat připravená pracovní plocha. Nebudeme se tedy zbytečně opakovat a jdeme rovnou do akce!

💡 Návod zdarma

Jak začít s tvorbou z epoxidové pryskyřice? Stáhněte si náš návod!

Stáhnout

Máme připravené barevné chipsy. Co dál?

Namícháme si NatuResin v množství potřebném pro formu. Tato nová namíchaná várka může zůstat v základní bílé barvě, nebo jí můžete obarvit tak, aby vám ladila k barvě připravených chipsů.

Chipsy do ní zamícháme a vlijeme do formy. S chipsy nešetřete, jen ať je namíchaná hmota pořádně plná chipsů a hustá. Podle množství použitých chipsů bude vypadat i výsledný výrobek. Nezapomeňte po odlití s formou trochu párkrát klepnout, ať se vše usadí a vyženete tak co nejvíce bublinek. Formu poklepávejte i ze stran, případně vytvořte vibrace na pracovní podložce.

Tip: NatuResin minerální pryskyřici jde po zatvrdnutí velmi snadno nadrtit i z plastových míchacích kelímků. Pokud se vám nepodařilo dostat z kelímku úplně všechnu hmotu, vždy jí po zatvrdnutí můžete nalámat a znovu zpracovat při tvoření terrazzo výrobků.

Fáze 3 - brousím, brousíš, brousíme

Po vytvrdnutí hmoty výrobek brousíme s pomocí brusných papírů. Osvědčilo se nám broušení pod vodou nejdříve hrubším brusným papírem o zrnitosti 320 nebo podobně hrubým. Brousíme krouživými pohyby, abychom do výrobku nenadělali škrábance. Brousíme tak dlouho, dokud nejsou vidět naše barevné chipsy ukryté pod vrstvičkou neobarvené hmoty. Poté ještě jednou zbrousíme vyšší zrnitostí papíru cca 1000 nebo podobně hrubou, abychom zahladili hrubší povrch po předchozím brusném papíru.

Tip: Broušení je pro vás strašák a nechcete se kvůli němu pouštět do výroby? To by ale byla chyba, protože si broušení můžete o hodně ulehčit. Po úplném vytvrzení hmoty za zhruba 1-2 dny je hmota velmi tvrdá a je těžké jí brousit. Co s tím? Nic jednoduššího než výrobek na pár hodin namočit do vody. Po namočení se bude mnohem lépe brousit a půjde vám to raz dva!

Pro zkušenější doporučujeme brousit už chvíli po vyndání z formy. Výrobek je ale pořád celkem křehký, musíte tedy dávat pozor na jeho případné rozlomení nebo poškození.

Fáze 4 - máme hotovo!

A je to! Vidíte, jak snadné to bylo. Pokud chcete, můžete výsledný výrobek zalakovat jakýmkoliv matným transparentním lakem. Výrobek tak bude více odolný okolním vlivům.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.