Chystáte se vyrobit obraz z pryskyřice? Takový obraz můžete vytvořit hned na několika podkladech. Přečtěte si, na jaké podklady můžete vytvářet geody a jiné obrazy z pryskyřice.
PVC deska
Při malování pryskyřicí na PVC desku není potřeba žádná speciální příprava povrchu, pryskyřici můžete odlévat přímo na desku. Naše PVC desky jsou navíc z jedné strany opatřeny krycí fólií*, díky které ji nemusíte oblepovat lepicí páskou a odkapanou vytvrdnou pryskyřici z této strany snadno sloupnete. Návod na odlévání pryskyřice na PVC desku najdete zde.
*Sledujte popisky u zboží, změna v sortimentu vyhrazena.
Malířské plátno
Při malování pryskyřicí na šepsované plátno na rámu je potřeba větší příprava. Plátno je měkké a pokud na něj přímo odlijete pryskyřici, tak se uprostřed její váhou prohne. Pryskyřice bude stékat do tohoto prohnutí a vytvoří nehezkou vanu. Proto doporučujeme plátno nejprve umístit na igelit pohledovou stranou dolů a na zadní straně plátna vytvořit tenkou vrstvu pryskyřice. Ta po svém vytvrzení plátno zpevní a pak už můžete vytvářet své dílo.
Plátno není potřeba nijak penetrovat. Pokud budete odlévat pryskyřici na obraz z akrylových barev, ujistěte se, že jsou barvy řádně vyschlé. Obsahují totiž vodu a ta by mohla způsobit špatné vytvrzení pryskyřice.
Plátno vždy postavte na kelímky nebo jiný podklad, díky kterému bude vyvýšené a stékající pryskyřici bude kapat na stůl pokrytý igelitem nebo pečícím papírem.
Pokud chcete zabránit tomu, aby pryskyřice stékala na boky obrazu nebo na spodní hranu, oblepte je maskovací páskou. Ale pozor, k pásce velmi pravděpodobně přilne šeps a je možné, že jej při odstraňování pásky strhnete. Pásku proto při odstraňování nejprve nahřejte fénem nebo horkovzdušnou pistolí a velmi pomalu odlepujte.
Pokud šeps přeci jen strhnete, je jednoduché něco takového napravit. Okraje pak stačí několikrát přetřít akrylovou barvou.
MDF deska a jiné dřevěné desky
Odlévání pryskyřice na dřevěné desky vyžaduje větší přípravu. Jako první je ideální uzavřít jejich povrch penetrací, nebo tenkou vrstvou pryskyřice, aby z nich nepronikaly malé bublinky do odlévané pryskyřice. Zároveň se pryskyřice díky penetraci nebude do desek tolik vsakovat.
U dřevěných desek také doporučujeme povrch a boky nejprve natřít akrylovou barvou, aby barva dřeva neprosvítala skrz pryskyřici. Akrylovou barvu nechte alespoň den zaschnout a poté použijte penetraci nebo zatřete tenkou vrstvou pryskyřice. Spodní část desky po hranách oblepte maskovací páskou, aby bylo snadné odstranit odkapanou a vytvrzenou pryskyřici.
Desku vždy postavte na kelímky nebo jiný podklad, díky kterému bude vyvýšená a stékající pryskyřici bude kapat na stůl pokrytý igelitem nebo pečícím papírem. Pokud bude ležet přímo na stole, stékající pryskyřice udělá na zadní straně nehezké kaluže, které není snadné odstranit.
Pokud se toto přeci jen stane, nahřejte pryskyřici fénem nebo horkovzdušnou pistolí a opatrně ji odstraňte špachtlí, jak jen to bude možné. Určitě to ale bude na desce vidět, takových skvrn se bohužel už nezbavíte.