Nezbytné pomůcky pro práci s pryskyřicí

Aby odlévání epoxidové pryskyřice šlo snadno a bez problémů, nezapomeňte si před samotným odléváním připravit všechny pomůcky, které budete potřebovat. A které to jsou?

1. Váha

Digitální váha je základním pomocníkem při práci s pryskyřicí. Obě složky pryskyřice vždy odvažujeme s přesností na gram a s tím nám pomůže právě váha. Pokud bychom nebyli v odvažování přesní, pryskyřice správně neztuhne a zůstane buď tekutá, gumová nebo bude na povrchu lepit. Nezapomínejte ve váze pravidelně měnit baterie, aby se nevypnula zrovna uprostřed vážení, trefit se od oka na gram přesně je totiž téměř nemožné. 

2. Rukavice a ochrana dýchacích cest

Nezapomínejte prosím, že je epoxidová pryskyřice před smícháním, po smíchání a po celou dobu tvrdnutí toxická a je nutné chránit svoje zdraví. Používejte jednorázové rukavice, chraňte dýchací ústrojí respirátorem nebo maskou vhodnou na ochranu před výpary a větrejte. Rozhodně ničemu neuškodíte, pokud na sobě budete mít jednorázovou zástěru nebo ochranné oblečení.

Nepracujte s pryskyřicí v místech, kde není dostatečné odvětrání nebo se v dané místnosti dokonce spí. S pryskyřicí nesmí pracovat děti a těhotné ženy. Dbejte prosím na své zdraví, zabraňte kontaktu epoxidové pryskyřice s očima, pokožkou a sliznicemi.


3. Ochrana pracovní desky a jejího okolí

Existuje jen velmi málo povrchů, ke kterým pryskyřice navždy nepřilne. Naopak k drtivé většině povrchů přilne dokonale a není snadné ji po vytvrdnutí odstranit, dokonce je to často nemožné. Proto chraňte svůj pracovní stůl a podlahu před nechtěným vylitím nebo odkápnutím namíchané pryskyřice. Osvědčenou ochranou jsou různé silikonové podložky, plastové fólie nebo například pečící papír. Běžný nebo novinový papír se ihned promočí a neposkytne požadovanou ochranu povrchu.

💡 Návod zdarma

Jak začít s tvorbou z epoxidové pryskyřice? Stáhněte si náš návod!

Stáhnout

4. Kelímky

Pro práci s pryskyřicí většinou používáme plastové nebo papírové jednorázové kelímky. Vzhledem k vyhlášce o jednorázových plastech začíná být téměř nemožné plastové kelímky sehnat, jejich variantou jsou tak kelímky papírové. Jednorázovost kelímků vás ale nemusí tolik omezovat. Nechte v kelímku pryskyřici vytvrdnout a použijte kelímek znovu.

Chcete vyčistit kelímky od pryskyřice? Z pevnějšího plastu lze vytvrdlou pryskyřici snadno odloupnout, měkčí kelímky se zatvrdlou pryskyřicí můžete znovu použít v případech, kdy nevadí, že se do nově namíchané pryskyřice uvolní částečky již vytvrdlé pryskyřice. Kelímky nevymývejte vodou.

Alternativou jednorázových míchacích kelímků jsou silikonové nádoby, které vám poslouží na desítky a desítky odlévání.


5. Špachtle

Nejoblíbenější variantou pro míchání pryskyřice jsou lékařské špachtle. Dobře se drží v ruce, dají se s nimi dobře stírat stěny a dno míchacího kelímku a také je můžete znovu použít. Po použití špachtli jednoduše otřete papírovým ubrouskem, nechte na ní vytvrdnout pryskyřici, která se do ní vsákla, a použijte jí znovu. Určitě však doporučujeme, abyste jí znovu použili na pryskyřici barvenou stejným pigmentem, aby se původně použitý pigment nerozpustil do nově zvolené barvy.

Výbornou variantou k dřevěným špachtlím jsou silikonové špachtle a stěrky, které můžete používat prakticky do nekonečna. Po použití je stačí otřít a nechat vytvrdnou, nebo na nich pryskyřici nechat a po vytvrzení jí sloupnout. Na našem e-shopu najdete mnoho variant těchto šikovných pomocníků.


6. Párátka

Párátka jsou malí velcí pomocníci. S jejich pomocí vyberete prachové částečky napadané do pryskyřice a umístíte s nimi na správné místo dekorace a květiny v pryskyřici. Také mohou pomoci při dávkování pigmentu do pryskyřice, abychom ho nechtěně nepřidali víc, než je nutné.

7. Hořákový zapalovač nebo alkoholový sprej

Hořákový zapalovač je šikovným pomocníkem pro odstranění bublinek z povrchu pryskyřice. Plamen nikdy nedržte dlouho na jednom místě, jinak můžete výrobek znehodnotit!
Pro odstranění bublinek můžete také použít alkohol ve spreji. Po jeho použití bublinky okamžitě popraskají a navíc eliminujete možnost, že pryskyřici připečete k formě jako se to může stát u zapalovače.


8. Forma na přebytek pryskyřice

V neposlední řadě mějte připravenou formu navíc na přebytek pryskyřice. Epoxidová pryskyřice se začne vytvrzovat ihned po smíchání a rychlé hledání na poslední chvíli do čeho její namíchaný přebytek nalít je mnohdy stresující. Mějte připravenou formu, nebo i více forem, do kterých takový přebytek můžete okamžitě nalít. Ideální jsou třeba silikonové formy ve tvaru pyramid, ve kterých můžete vytvářet vrstvy, nebo třeba formy na menší šperky.

Všechny pomůcky máme k dispozici na našem e-shopu v kategorii pomůcky a příslušenství, nemusíte je tak složitě porůznu nakupovat, u nás máte vše rovnou na jednom místě!

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.