Miroslava Schovánková a její Šperky Miris

Povídali jsme si s Miroslavou Schovánkovou, která tvoří z pryskyřice a drahých kovů. Do svých šperků vkládá nejen svůj um, ale také vám vytvoří vzpomínku a svými šperky vyvolá emoce. Možná jste na ní už narazili pod jménem Miris.

Mirko, představte se nám prosím, ať poznáme, kdo stojí za těmito naprosto nádhernými šperky z pryskyřice.

Jsem šperkařka, zlatník a klenotník pod dohledem, a tvořím šperky z epoxidové pryskyřice. Momentálně se nejvíce zaměřuji se na limitované kolekce šperků s květinami a upcyklované kolekce. Do pryskyřice ale vkládám i netradiční materiály, jako jsou dětské vlásky, nebo mateřské mléko, které si u mě nechávají zákaznice vložit do šperku.


Miroslava Schovánková | www.sperkymiris.cz

Co to znamená, že jste zlatník a klenotník pod dohledem?

Aby člověk mohl pracovat s drahými kovy, musí mít buď odpovídající vzdělání na zlatnickém učilišti, nebo si jej může vzít pod křídla zlatník, který se za něj zaručí. A já mám to štěstí, že jednoho takového mám a mohu tak vyrábět i z kovů jako je stříbro a zlato.
Kdy jste se poprvé setkala s epoxidovou pryskyřicí a proč jste se jí rozhodla sama vyzkoušet?
S pryskyřicí pracuji cca 6-7 let. Viděla jsem květiny zalité v pryskyřici a moc se mi to líbilo si je takto navždycky uchovat. Odlévání jsem velmi brzy poté začala zkoušet sama. Výběr pryskyřic tehdy nebyl moc velký a informace a návody, jako jsou dneska, nebyly vůbec. Zjišťovala jsem informace na zahraničních webech, sehnala si jednu knížku o pryskyřici a zbytek už bylo mnohahodinové zkoušení :)


Šperk z pryskyřice |www.sperkymiris.cz

Jaké byly vše začátky tvoření? Setkala jste se s nějakými nezdary?

Nejdřív jsem začala se zaléváním obrázků, třpytek a jiných ozdob. S těmito výrobky jsem pak poprvé vyjížděla na trhy. Od té doby už se moje zaměření trochu změnilo. Inspiruji se přírodou, uchovávám do pryskyřice pravé květy a pracuji s mnohem kvalitnějšími materiály než na začátku.

💡 Návod zdarma

Jak začít s tvorbou z epoxidové pryskyřice? Stáhněte si náš návod!

Stáhnout

Na nějaké výraznější nezdary si nevzpomínám. Možná párkrát mi pryskyřice vyvřela a než byly výrobky vhodné k prodeji, tak to byl samozřejmě dlouhý proces. Ale jinak to bylo postupné skládání skládanky, kdy jsem se postupně učila nové a nové techniky práce s pryskyřicí. Pryskyřice je krásný, ale nevyzpytatelný materiál. Musela jsem se naučit aranžovat květiny do pryskyřice, aby zůstaly tam, kde mají; musela jsem se naučit vychytat fáze tuhnutí, aby to vypadalo přesně tak, jak jsem si představovala; a musela jsem se naučit velmi preciznímu zalévání do drobných forem. Broušení a leštění pryskyřice, to je ještě další samostatná kapitola.


Šperk z pryskyřice |www.sperkymiris.cz

Začala jste s pryskyřicí jako s koníčkem, nebo jste do tvoření šla rovnou s vizí prodeje výrobků?

Původně jsem šila šperky z korálků, něco málo jsem prodávala a jen jsem plynule přešla na jinou techniku, takže jsem do toho od začátku šla s vizí prodeje. Dlouho jsem věděla, že bych něco takového chtěla dělat a nabízet k prodeji, ale dlouho trvalo, než jsem vychytala, co přesně to má být. Živnost jsem tedy už měla založenou a když jsem se naučila pracovat s pryskyřicí, věděla jsem, že to je „to ono“.
Jaké šperky nebo dekorace máte nejraději?

Nejraději mám právě zmíněné limitované kolekce s pravými květy. Jsou naprosto jedinečné, protože napodobit šperk z pryskyřice je téměř nemožné. No a když se to povede podle mé představy, tak jsem nešťastnější. Vyrábím také šperky z mateřského mléka, dětských vlásků nebo upcykluji různé materiály (například počítačové čipy, sklo, či rozbité vánoční ozdoby).

Ty nápady jsou všude, mám už takovou pracovní deformaci – že ať jdu kamkoliv, všude vidím potenciál. Jednou jsem šla kolem rozbité zastávky v Jablonci a posbírala jsem tam vysypané tabulové sklo. Vznikla z něj krásná limitka šperků. No a když moje děti rozbily krásnou českou vánoční ozdobu, tak jsem z ní udělala další limitovanou edici šperků. Moc mě baví ta variabilita a nekonečno možností.


Šperk s mateřským mlékem |www.sperkymiris.cz

Šperky z mateřského mléka nebo vlásků jsou velmi oblíbené, ale vím, že technika konzervace mateřského mléka není jednoduchá a výrobci si jí většinou žárlivě střeží.

Jsou hodně oblíbené, takový šperk je emotivní záležitost. A není to jen mateřské mléko nebo vlásky. Obrací se na mě zákazníci například s prosbou vyrobit i upomínkové šperky z popela, srstí mazlíčků nebo květin ze svatebních kytic. Takový šperk pak nemá jen dekorativní funkci, ale mnohdy fungují jako takové talismany. Párkrát se mi stalo, že jsem svým šperkem pomáhala se rozloučit, a to je pro mě vždycky silné.

A k té konzervaci mléka - ta byla na naučení snad nejsložitější. Možností je několik a každý výrobce má svojí vlastní techniku. Tu mou jsem vyvíjela několik let i ve spolupráci s chemiky, abych věděla, jak se chovají konzervanty. V podstatě máte nejdřív tekutou formu, pak se mléko konzervuje na takovou kaši. Ta se usuší, namele a prášek mícháte do pryskyřice. Těch proměnných ve výrobě tam ale opravdu mnoho.

Kde mohou vaše výrobky zákazníci najít? Prodáváte třeba i na nějakých trzích?

Občas jezdívám na lokální akce. Více šperků ale mohou zákazníci vidět na stojáncích po Jablonci, kam své šperky z květin dodávám k prodeji. Dílnu mám také v Jablonci, a i tam se někdy se zákaznicemi potkávám, hlavně při předávání mléka či jiných materiálů k zakonzervování do šperku.


Šperk s dětskými vlásky |www.sperkymiris.cz

Jakou radu byste dala začínajícím tvůrcům z pryskyřice?

Stoprocentně číst manuály a návody na míchání pryskyřice, nenechat se odradit a vydržet. Ze začátku zkoušejte menší věci a až pak přejděte na větší projekty. To, co se dá z pryskyřice vyrobit, stojí za to.

 

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.